Lezárták a Boszporuszt

Kedden ideiglenesen leállt a forgalom a Boszporusz törökországi szorosában, miután egy libériai zászló alatt közlekedő hajó, az Alexis motorhibát szenvedett Isztambul déli végénél, aminek következtében mentőhajókat kellett helyszínre küldeni.

Hongkong jelentheti Oroszország ellenszerét a nyugati szankciókra

Hongkong jelentheti Oroszország ellenszerét a nyugati szankciókra

Az Oroszország által 2022-ben megindított orosz-ukrán háborúra számos nyugati szankció volt a válasz, amely nagyban korlátozta az orosz vállalatok lehetőségeit. A szigorú lépések kiszorították az orosz cégeket a nyugati bíróságokról is, viszont Hongkongban megtalálták a megfelelő kerülőutat. Az itteni kereskedelmi jogrendszer hasonló a londonihoz, ezért nagyban segít Moszkvának tompítani a nyugati erőfeszítések hatását - írja az Nikkei Asia.

Felszínre bukott, hogy segít Svájc az oroszoknak a szankciók kijátszásában

Felszínre bukott, hogy segít Svájc az oroszoknak a szankciók kijátszásában

A svájci cégeken keresztül folyó nyersanyagkereskedelem egy olyan kiskaput jelent, amelyen keresztül Oroszország sok EU-s szankciót kijátszhat, noha az alpesi ország is ratifikálta a büntetőintézkedéseket. Szakértők szerint Svájcnak fontos lépéseket kellene tennie, hogy segítse a szankciókat.

Lenne muníció a magyar e-kereskedőkben, akkor miért hagyják, hogy letarolják őket?

Lenne muníció a magyar e-kereskedőkben, akkor miért hagyják, hogy letarolják őket?

Az elmúlt két évben Magyarországon is nagy lökést kapott az e-kereskedelem, ugyanakkor az ilyen típusú hazai cégek forgalma már belföldi viszonyban is korlátokba ütközik, a nemzetközi terjeszkedés pedig még gyerekcipőben jár - derül ki a Digitális Kereskedelmi Szövetség a GKID-vel közösen készített kutatásából, amely szerint a hazai webáruházak alacsony exportálási kedvének hátterében több hiányosság áll.

A magyar gazdaság gyenge pontja: erős nyitottság, gyenge hazai beszállítói hálózattal

A magyar gazdaság gyenge pontja: erős nyitottság, gyenge hazai beszállítói hálózattal

A gazdasági tevékenységek hatékonyságának növekedésével az utóbbi évtizedekben megerősödött a nemzetközi kapcsolatok és a globális értékláncok szerepe a gazdaságok működését tekintve, azonban például a Covid-19 pandémia által kiváltott korlátozások (üzemek és gyárak átmeneti bezárása, szállítási korlátozások) gazdasági következményei a nemzetköziesedés árnyoldalára is rávilágítottak. A termékek előállításához szükséges inputok beszerzése nehézkesebbé vált, ami a termelés átmeneti leállítását idézhette elő, még az olyan országokban is, ahol a járvány ezt egyébként nem indokolta volna. Legfrissebb kutatásunkban annak jártunk utána, hogy az egyes országok milyen mértékben képesek biztosítani a termeléshez szükséges inputokat belföldről és Magyarország hogyan szerepel a nemzetközi összehasonlításban.

Új projekttel kapcsolódik be Magyarország a globális kereskedelembe

Új projekttel kapcsolódik be Magyarország a globális kereskedelembe

Bár a koronavírus-járvány több alkalommal is akadályokat gördített a nemzetközi kereskedelem elé, az Európa és Kína közti kereskedelemi kapcsolat töretlenül erősödik. A két térség között az áruforgalom legnagyobb része jelenleg tengeri úton zajlik, azonban az Egy Övezet Egy Út logisztikai korridorjainak fejlesztése révén a következő évtizedekben a Kína és Európa közötti vasútforgalmi áruszállítás exponenciálisan növekedni fog. Ennek lehet nyertese egy északkelet-magyarországi kistelepülés, Záhony, ahol ehhez kapcsolódóan hamarosan jelentős logisztikai fejlesztések indulnak.

Pokolba küldték a világot, és ez még csak a kezdet?

Pokolba küldték a világot, és ez még csak a kezdet?

Kína jelenlegi globális jelenléte és szerepe olyan negatív externális hatást jelent a világ minden országára nézve, amely nem teszi lehetővé, hogy a dolgok komoly változások nélkül menjenek tovább a koronavírus-járvány után. A világjárvány egy új globalizáció kezdetének a lehetőségét veti fel, ami szerencsés esetben nem a globalizáció visszafordulásával jár, hanem egy biztonságosabb keretrendszer kialakításának a reményét hordozza. A demokratikus országok lakóinak tehát nem kellene többé elfogadniuk azt, hogy a diktatúrák rontsák az életminőségüket és életkilátásaikat.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
A hazai akkumulátorgyártás szenvedése már jól látszik, Iváncsa lehet az első dominó
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.